Innowacyjna Małopolska: Oświęcim i innowacyjna gospodarka komunalna

|

baner promujący konferencję

Druga konferencja regionalna poświęcona innowacjom odbędzie się już 27 października w Oświęcimiu! Podczas wydarzenia porozmawiamy o innowacjach w gospodarce komunalnej. Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI oraz online.

Dynamiczny rozwój gospodarczy jest przyczyną generowania coraz większej ilości odpadów i śmieci, zarówno komunalnych, jak i pochodzących z przemysłu. Przeciętny Europejczyk produkuje około 500 kg odpadów komunalnych rocznie. Odpady to problem nie tylko dla środowiska, ale także olbrzymie koszty dla gospodarki. Na szczęście coraz więcej odpadów poddawanych jest recyklingowi lub kompostowaniu.

Gospodarka komunalna nadal jest pełna wyzwań. Wymaga zmian, udoskonaleń, a to stanowi możliwość wprowadzania innowacji i właśnie o nich będziemy rozmawiać podczas konferencji – mówi Marszałek Witold Kozłowski.

Spotkanie w Oświęcimiu rozpoczniemy od rozmowy eksperckiej. Prowadzący konferencję Zbigniew Bartuś zasypie swoją rozmówczynię Panią Annę Kornecką, dyrektor Instytutu w Stowarzyszeniu Program Czysta Polska, pytaniami dotyczącymi zielonej energii, transformacji energetycznej oraz efektywnego wykorzystania w tym procesie odnawialnych źródeł energii. Porozmawiamy także o obecnym kryzysie surowcowym, zagrożeniach dla środowiska, które przyniósł oraz sposobach na jego rozwiązanie.

W drugiej części przejdziemy do zasadniczego tematu konferencji. Podczas panelu dyskusyjnego wraz z zaproszonymi ekspertami zastanowimy się jak modyfikować praktyki przedsiębiorców i nawyki konsumentów, aby skutecznie zamknąć obieg surowców oraz co zrobić, aby uczynić z odpadów ceniony materiał mogący stać się źródłem zysku. Dowiemy się jak tworzyć infrastrukturę służącą gromadzeniu, sortowaniu i recyklingowi odpadów, tak by generowała dochody, a nie straty. Poznamy również innowacyjne rozwiązania, których w tej branży jest naprawdę sporo, a które mają wpływ na funkcjonowanie całych lokalnych społeczności. W panelu udział wezmą: Wojciech Blecharczyk – ekspert z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Luiza Bortkiewicz – Prezes Zarządu firmy Idealbin, Mariusz Rajca – Prezes Zarządu spółki TOMRA Sorting oraz Witold Śmiałek – Członek Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego w Krakowie.

Część konferencyjną wydarzenia również zakończymy rozmową ekspercką. Tym razem dotyczyć ona będzie systemu kaucyjnego, który, wzorem państw zachodnich, ma niebawem działać także w Polsce. Rozmówcą Zbigniewa Bartusia tym razem będzie Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich. Prace nad systemem kaucyjnym w Polsce trwają już od dłuższego czasu, ale na szczęście cały czas przybliżają nas do finału. Podczas rozmowy przybliżone zostaną założenia systemu kaucyjnego oraz uwarunkowania i wyzwania, które będą kluczowe dla stworzenia sprawnego i funkcjonalnego systemu.

Zakończenie konferencji nie będzie jeszcze końcem spotkania z innowacjami w gospodarce komunalnej. Po konferencyjnym lunchu zainteresowanych uczestników zaprosimy na wyjazd studyjny do Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków w Oświęcimiu. To spółka, która nieustannie podejmuje działania inwestycyjne zwiększające zdolność i efektywność oczyszczania przy zachowaniu najwyższych wymagań jakościowych i środowiskowych. Oczyszczalnie jest laureatem wielu nagród i plebiscytów w tym między innymi takich jak Lider Rozwoju Regionalnego 2018, Fundament 2019, EKO Firma 2018.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej. Stacjonarnie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu (ul. Nojego 2B), będzie mogło wziąć w niej udział 70 osób. Liczba osób biorących udział online jest nieograniczona. Aby wziąć udział w konferencji należy się zarejestrować. Link do rejestracji oraz szczegółowy program konferencji znajduje się tutaj.

Konferencja „Innowacyjna gospodarka komunalna” jest drugą z trzech konferencji regionalnych dotyczących innowacji. Każda dotyczy innego aspektu życia i funkcjonowania samorządu. Po raz pierwszy spotkaliśmy się 12 października w powiecie miechowskim podczas dyskusji o innowacjach w lokalnej gospodarce zaprosimy do Oświęcimia. Na trzecią i ostatnią konferencję, poświęconą innowacjom społecznym, zaprosimy 17 listopada do Olkusza. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie oraz w naszych mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy!