Gospodarka Obiegu Zamkniętego to model współpracy i obszar do tworzenia innowacji

|

foto z konferencji

Rozmową o innowacjach w gospodarce obiegu zamkniętego w malowniczym Pałacu Goetz rozpoczęliśmy pierwszą z czterech tegorocznych konferencji regionalnych z cyklu Innowacyjna Małopolska. Brzesko i sam Pałac, gdzie przeplata się ze sobą niezwykła historia rodziny Goetzów, tradycja, ale i nowoczesność, innowacje tworzono z myślą o kolejnych pokoleniach.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z głównych kierunków rozwoju w obszarze „Gospodarka” w Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”, która została przyjęta w grudniu 2020 r. Szczególną rolę ma tutaj sektor publiczny, który powinien zarówno wdrażać idee GOZ, np. realizując tzw. zielone zamówienia publiczne, jak i promować wśród przedsiębiorców i mieszkańców zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Kluczem do sukcesu są zmiany w świadomości społecznej, gdyż każdy, m.in. poprzez zmianę modelu konsumpcji, może przyczyniać się do wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie tej koncepcji to świadomy i odpowiedzialny styl życia każdego z nas, ograniczenie konsumpcji dóbr i przede wszystkim przetwarzanie odpadów i traktowanie ich w kategorii surowców – powiedział Wicemarszałek Józef Gawron, który wraz z dyrektorem Andrzejem Bańką reprezentował podczas konferencji Województwo małopolskie.

Innowacje to WY – pod takim hasłem Pani Profesor Ewelina Jamróz przybliżyła nam swój niezwykły wynalazek – biopolimerową folią spożywczą, która może zrewolucjonizować rynek opakowań i w dużej mierze zastąpić plastik. Pani Profesor nie tylko opowiedziała o właściwościach, procesie powstawania folii oraz o szerokich sposobach jej wykorzystania, ale umożliwiła także uczestnikom wydarzenia dotknięcie gotowego produktu. Każdy z obecnych mógł dotknąć i poczuć moc innowacji!

Inspirująca dyskusja panelowa, którą poprowadził Zbigniew Bartuś, była okazją do wymiany doświadczeń, informacji i wiedzy na temat najlepszych i innowacyjnych praktyk z zakresu GOZ stosowanych przez małopolskich przedsiębiorców. Nasi goście starali się odpowiedzieć na pytanie jak znajdować powiązania gospodarcze, aby to co dla jednego przedsiębiorstwa jest odpadem, dla innego stawało się wartościowym surowcem i źródłem zysku. W panelu udział wzięli: Teresa Aldea z Carlsberg Polska, Wanda Ciesielczuk z Velvet CARE, Lech Sekyra z PGE Ekoserwis oraz Marcin Wojtan z Grupy LafargeHolcim.

Pierwszą część konferencji zakończył dynamiczny speech poprowadzony przez Agnieszkę Włodarczyk i Urszulę Woźniak z Krakowskiego Parku Technologicznego. Pani próbowały odpowiedzieć na pytanie czy zielona transformacja pójdzie w parze z cyfryzacją?

Po przerwie kawowej odbyła się rozmowa ekspercka dotycząca tematyki sukcesji w firmach rodzinnych, w której udział wzięli: Tomasz Budziak – wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Marek Rzepka – założyciel i prezes zarządu Polmark sp. z o.o., który podzielił się swoim osobistym doświadczeniem w zakresie przekazania sterów firmy swoim dzieciom. To temat wyjątkowo ważny z uwagi, iż firmy rodzinne generują rocznie ok. 332 mld zł, oznacza to że co piąta wypracowana w naszym kraju złotówka jest wynikiem właśnie ich pracy, i w każdym z tych przedsiębiorstw przyjdzie czas sukcesji.

Konferencję zakończyło wystąpienie eksperckie Michała Warzały z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który opowiedział o Funduszach Europejskich dla Małopolski w perspektywie 2021 – 2027, głównie w kontekście wsparcia przedsiębiorczości w zakresie GOZ i programów temu dedykowanych, z których już można korzystać.

Po konferencji zainteresowani uczestnicy wzięli udział w zwiedzaniu pobliskiego Browaru Okocim. To nie tylko największy browar Grupy Carlsberg w Polsce, ale i jeden z największych i najnowocześniejszych browarów Carlsberg Breweries w Europie. Historię powstania Browaru Okocim oraz wdrażane tam innowacje od XIX w. przybliżył nam przewodnik ze Stowarzyszenia Miłośników Browaru Okocim, który jest byłym pracownikiem fabryki i reprezentuje trzecie pokolenie związane z Browarem w swojej rodzinie.

Kolejne konferencje regionalne z cyklu Innowacyjna Małopolska odbędą się w Wieliczce, Tarnowie i Nowym Sączu. Na tę najbliższą zapraszamy już 15 czerwca. W hotelu Turówka w Wieliczce będziemy rozmawiać o innowacyjnym ekotransporcie.

Już dzisiaj zapraszaMY!

Tymczasem zachęcamy do oglądnięcia galerii zdjęć z konferencji w Brzesku.