Wystawa wynalazków podczas MFI

|

Małopolski Festiwal Innowacji powoli dobiega końca, ale to nie oznacza jeszcze końca atrakcji. W piątek i sobotę zapraszamy na wystawę wynalazków. Pod namiotami ustawionymi na pl. Wielkiej Armii Napoleona będzie można zobaczyć najnowocześniejsze produkty i technologie opracowane przez małopolskie firmy i uczelnie. Małopolska myśl techniczna i małopolscy wynalazcy odkryją przed nami swoje największe tajemnice i doświadczenia!

Zobaczymy m.in. Cab Bike Hawk, czyli doskonały zamiennik samochodu, będący hybrydą łącząca cechy samochodu i roweru wymyślony przez pasjonata z okolic Tarnowa Piotra Majcher. Napędzany siłą ludzkich mięśni (dostępna jest również wersja z silnikiem elektrycznym wspomagającym napęd) pojazd nie potrzebuje paliwa, obudowa kompozytowa zabezpiecza nas przed wszelkimi warunkami pogodowymi, a pasy bezpieczeństwa i specjalnie zaprojektowana klatka bezpieczeństwa z pałąkiem antykapotażowym chroni użytkownika w przypadku kolizji drogowej.

Niezwykłą przydatność w codziennym życiu zaprezentują naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. AudioMovie to aplikacja do obsługi audiodeskrypcji i audionapisów na potrzeby seansów kinowych, pokazów festiwalowych i telewizji. Korzystać z niego mogą przede wszystkim osoby z dysfunkcją wzroku, ale także osoby starsze i te, którym czytanie napisów kinowych sprawia trudność. Dzięki ich uczelnianym kolegom poznamy nową metodę tworzenia ogniw sztucznych III generacji. W odróżnieniu od ogniw I i II generacji (odpowiednio opartych na wykorzystaniu krzemu lub związków innych półmetali czy metali), ogniwa III generacji wykorzystują związki półprzewodnikowe nie będące związkami metali. Ogniwa tego typu pracują w szerszym niż ich starsze odpowiedniki zakresie promieniowania. Z tego wynika możliwość wytwarzania przez nie energii nawet przy naświetleniu o bardzo małej wydajności energetycznej. Wyniki prac małopolskich naukowców prac mają polską i międzynarodową ochronę patentową.

Wiele ciekawych wynalazków zaprezentują studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. Będzie to m.in. ruchoma, zwijana kładka dla pieszych. Kładka jest funkcjonalna pod względem budowlanym i w większej skali może stanowić rzeczywiste przęsło kładki dla pieszych. Wyróżnia się bardzo dużym stopniem swobody, co jest niespotykane w konstrukcjach inżynierii lądowej, w których przeważnie dąży się do minimalizacji możliwości ruchu. Innym przykładem jest rakieta sondująca „Turbulencja” napędzana innowacyjnym silnikiem na paliwo ciekłe, który wykorzystuje podtlenek azotu jako utleniacz i alkohol jako paliwo. Planowany start rakiety to lipiec 2019 i będzie to pierwsza polska rakieta z tego typu silnikiem. Jest to demonstrator technologii w małej skali i docelowo technologia mogłaby posłużyć w rakietach kosmicznych. Obecna wersja modelu lotnego rakiety jest składana w warsztacie KN Space Systems i na Festiwalu zostanie pokazana po raz pierwszy. Jej wcześniejsza wersja zajęła drugie miejsce w konkursie rakietowym IREC w USA w kategorii rakiet zasilanych paliwem ciekłym i osiągających pułap ponad 9 km. Pozostając w technologii kosmicznej zobaczymy również satelitę KRAKsat typu CubeSat, czyli sześcian o wymiarach około 10x10x10cm i wadze nieco przekraczającej 1 kilogram. Satelita będzie częścią zaopatrzenia wysłanego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Twardo po ziemi stąpają natomiast konstruktorzy „Grażyny” – nowego spalinowego bolidu wyścigowego. Nowy pojazd różni się od poprzednich konstrukcji rozmiarem kół, pełnym pakiet aerodynamicznym oraz pneumatycznym systemem zmiany biegów. Ponadto system telemetrii umożliwia kontrolę pojazdu w czasie rzeczywistym. Bolid zajął 3. miejsce w tegorocznej międzynarodowej serii zawodów dla inżynierskich zespołów uniwersyteckich pn. Formuła Student, gdzie studenci z najlepszych uniwersytetów i politechnik świata konstruują i budują bolid, który później ściga się na największych torach wyścigowych świata.

Swoje wynalazki pokażą również naukowcy z Politechniki Krakowskiej. Opracowane na uczelni dwukołowe przystawki rowerowe umożliwiają łatwą i prostą zamianę roweru dwukołowego w rower trójkołowy bez wykonywania jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych w rowerze bazowym. Uzyskany rower trójkołowy może być wykorzystany jako rower towarowy lub jako rower dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Innym prezentowanym wynalazkiem z PK będzie uniwersalna platforma pomiarowa UPP-1E służąca do wykonywania pomiarów batymetrycznych dna zbiornika wodnego lub dużej rzeki wraz z eliminacją wpływu falowania na wyniki pomiarów. Oryginalnym rozwiązaniem jest wielopoziomowa aktywna redukcja i eliminacja wpływu falowania na wyniki pomiarów. Platforma charakteryzuje się trybem pracy ręcznej – zdalne sterowanie jak i trybem pracy automatycznej.

Niezwykłą ciekawostką jest giętki czujnik pola magnetycznego opracowany przez naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Czujnik służy do pomiaru natężenia pola magnetycznego i tworzy go cienka, przewodząca warstwa osadzona na polimerowym podłożu. Dzięki temu czujnik jest bardzo cienki i giętki. Można go wielokrotnie zginać oraz przyklejać jak naklejkę na zakrzywionych powierzchniach o niemal dowolnym kształcie. Mała grubość czujnika sprawia, że można go umieścić w bardzo ograniczonej przestrzeni, gdzie konwencjonalne czujniki nie mieszczą się z uwagi na większe rozmiary. Czujnik został tak zaprojektowany, aby jego zginanie nie wpływało na pomiar natężenia pola magnetycznego. Dodatkowo umożliwia on pomiar siły wywieranej podczas jego zginania lub rozciągania. Wynalazek można wykorzystać do pokrycia ramion robotów, dzięki czemu robot uzyska zmysł dotyku. Podobnie jak u człowieka, jego palce będą w stanie określić rozmiary trzymanego obiektu oraz odróżniać materiały twarde od miękkich. Innym zastosowaniem wynalazku jest monitorowanie pracy silników elektrycznych, które pozwala na wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości pracy silnika i zapobiec jego uszkodzeniu.

Opisane wyżej to tylko część tego, co będziemy mogli zobaczyć na wystawie. Z pełną listą i opisem wynalazków można zapoznać się w zakładce Festiwal/Wystawa wynalazków.

By zobaczyć je na żywo i poznać ich twórców zapraszamy na pl. Wielkiej Armii Napoleona już w piątek i sobotę.

Data i godzina:
14 czerwca 2019 r.: 10:00 – 18:00
15 czerwca 2019 r.: 10:00 – 15:00
Miejsce: pl. Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie, ul. Powiśle 9
Wstęp: bezpłatny

KOORDYNATOR MAŁOPOLSKIEGO FESTIWALU INNOWACJI

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki

ul. Racławicka 56,
30-017 Kraków

Organizacja

12 63 03 391

mfi@umwm.pl

Promocja

12 63 03 393

mfi@umwm.pl

POLITYKA PRYWATNOŚCI