Pierwsze „Innowacyjne Safari” za nami

|

W pierwszej odsłonie nowej gospodarczej inicjatywy Małopolski wzięło udział 16 przedsiębiorców z subregionu sądeckiego. Wspólnie odwiedziliśmy 3 małopolskie jednostki badawczo-rozwojowe zajmujące się budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii. Dla przedstawicieli firm była to doskonała okazja, aby zapoznać się z ofertą tych jednostek oraz poznać pracujących na nich naukowców.

Safari rozpoczęliśmy w mieszczącym się na terenie Politechniki Krakowskiej Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Następnym punktem było Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Podróż zakończyła się w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini. W każdym z tych miejsc po krótkiej prezentacji oferty badawczej jednostki, przedsiębiorcy mieli możliwość indywidualnej rozmowy z naukowcami, z której bardzo chętnie korzystali. Zgodny z profilem działalności jednostek dobór firm zapewnił obu stronom łatwość rozmowy i próbę poszukiwania odpowiedzi na pierwsze pytania. Przedsiębiorcy nie tylko wzbogacili się swoją wiedzę, ale przede wszystkim poznali ludzi, którzy są w stanie pomóc w „innowacyjnym starcie” ich biznesów. Wydaje się, że również pracownikom naukowym spodobał się pomysł organizacji tego typu spotkań. Widać, że chętnie dzielą się olbrzymią wiedzę, którą posiadają, a praca nad nowoczesnymi rozwiązaniami wspólnie z przedsiębiorcami wydaje się inspirująca.

W spotkaniu wziął udział również przedstawiciel Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Służył przedsiębiorcą wiedzą w zakresie możliwości pozyskania dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Kolejne Safari odbędzie się jesienią, tym razem zaprosimy na nie przedsiębiorców z subregionu tarnowskiego. W kolejnych latach ofertę skierujemy do pozostałych subregionów naszego województwa. Będziemy też proponować jednostki badawcze, uczelnie i centra transferu technologii w innych obszarach, takich jak LifeScience, przemysły metalowe czy technologie IT.

Organizacja Safari jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców w zakresie rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Z wielu badań i analiz można wyciągnąć wnioski, że przedsiębiorcy mają trudność w bezpośrednim dotarciu do pracowników naukowych, którzy mogli by pomóc rozwiązań problem przedsiębiorstwa, rozwinąć czy udoskonalić technologię. Innowacyjne Safari ma zamknąć tę lukę, poprzez ułatwienie bezpośrednich kontaktów przedsiębiorców z naukowcami oraz poznanie ofert badawczych małopolskich uczelni, jednostek oraz centrów B+R. Docelowo przedsięwzięcie to powinno się przełożyć na rozwój innowacyjności firm, a przez to na rozwój gospodarczy Małopolski.

Więcej o Safari można przeczytać TUTAJ.

KOORDYNATOR MAŁOPOLSKIEGO FESTIWALU INNOWACJI

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki

ul. Racławicka 56,
30-017 Kraków

Organizacja

12 63 03 391

mfi@umwm.pl

Promocja

12 63 03 393

mfi@umwm.pl

POLITYKA PRYWATNOŚCI